معرفی رشته های دانشگاهی

معرفی رشته فیزیک


گردآورنده:مجتبی شهبازی،کارشناس ارشد فیزیک

email:mojtaba_shahbaz@yahoo.com

تعاریف کلی

 

 فیزیک علم مشاهده و بررسی پدیده های پیرامون ماست .

 

 هرچیزی که در اطراف خود میبینیم به فیزیک ربط پیدا میکند .

 

 از کوچکترین تا بزرگ ترین رویداد طبیعت متاثر از قوانین فیزیک است.

 

 در بسیاری از رشته های مهندسی از مفاهیم و قوانین فیزیک استفاده می شود .

 

 پس فیزیک از جمله رشته های علوم پایه است که بقیه علوم را شامل می شود .

معرفی رشته فیزیک

 رشته فیزیک علیرغم کاربرد های وسیع اش در زمینه های مختلف ، در کشور ما آنچنان مورد توجه    قرارنگرفته است.

 

 این رشته در مقطع کارشناسی شامل 5 گراش است «اتمی-مولکولی» ، «هسته ای» ، «حالت جامد»  «هواشناسی» ، «نجوم» است  که عمدتا در کارشناسی به دلیل محدود بودن دروس گرایشی  خیلی تفاوت چندانی با هم ندارند.

 

 این رشته در مقطع کارشناسی شامل مباحث فیزیک دبیرستان و فیزیک قرن بیستم (فیزیک مدرن)است  که در واقع شکل تکمیلی به خود میگیرد این مباحث در کتابی به نام «فیزیک هالیدی» جای گرفته است و برای  فیزیک مدرن کتاب های «فیزیک مدرن» و «مکانیک کوانتومی»  تدریس میشوند.

 

 این رشته شامل 135 واحد درسی است  که شامل دروس «عمومی و اصلی»  و همینطور دروس      تخصصی «اصلی و انتخابی» است .

 

 دروس عمومی شامل معارف 1 و معارف 2  و.......است.

 

 دروس اصلی شامل فیزیک1 و فیزیک 2 و فیزیک 3 و ........ است.

 

 دروس تخصصی اصلی شامل مکانیک کوانتومی و الکترومغناطیس و ........ است.

 

 دورس تخصصی انتخابی شامل لیزر، امواج ، آکوستیک و.......است .

آینده رشته فیزیک

   در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته شامل گرایش های مختلفی است که بر خلاف دوره کارشناسی از موقعیت خوبی از نظر شغلی و مالی!!!  برخوردار است.

  گرایش اتمی-مولکولی:

  «فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال‌های الکترون‌های اطراف هسته می‌پردازد و خواص آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی ما در فیزیک اتمی کاری به این نداریم که هسته از چه تشکیل شده است بلکه هسته برایمان مرکزی با بار مثبت است و بیشتر توجه ما جلب الکترون‌های اطراف هسته می‌شود».

 گرایش هسته ای :

  «در فیزیک هسته‌ای، خود هسته، مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی    می‌کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است و در نتیجه واکنش‌های انجام شده،‌ چقدر انرژی آزاد می‌گردد؟»

  «انرژی هسته‌ای و رادیوایزوتوپ ‌ها مسائلی هستند که در فیزیک هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد»

 گرایش فیزیک حالت جامد:

  «ابتدایی‌ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیک ی ، مکانیک ی،الکتریکی وصوتی امواج ی است که در آن منتشر می‌شود که این بررسی منجر به پدیده‌های مختلفی  مثل ابررسانایی، نیم رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می‌گردد».

   «مطالعه دانش مربوط به کریستال‌ها و ویژگی‌های فیزیکی آنها به گرایش حالت جامد بر   می‌گردد.»

  گرایش نجوم:

   سه بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی، اخترشناسی و کیهان‌شناسی تشکیل می‌دهد.

  «در بخش نجوم که جنبه مشاهداتی دارد، پدیده‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد».

 گرایش هواشناسی :

  «گرایش هواشناسی، اطلاعات پایه‌ای و متنوعی درباره انواع پدیده‌های جوی و برخورد علمی با آنها ارائه می‌دهد و همچنین با مطالعه دینامیک وضعیت هوا می‌توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟»

موقعیت شغلی فیزیک

 

 در پایان باید گفت :

«اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی   از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 7 نظر / 13 بازدید
SINA RAHBARI

سلام. من عاشق درس فیزیکم یعنی خود فیزیک. تنها درسی که از تست زدنش لذت میبرم و (تعریف از خود نباشه) استعداد وافری در فیزیک دارم و مفاهیمشو با خونم حس میکنم وبرام حضم میشه.ولی رشتم تجربیه و پزشکی آینده ی خیلی بهتری داره برای همین میخام پزشکی بخونم.راستی اصلا از رشته ی تجربی هم میتونیم رشته ی فیزیک رو ادامه بدیم؟

مجتبی شهبازی

خیلی خوبه که شما اینقدر به فیزیک علاقه مند هستید -فیزیک زیبایی های خاص خودش را دارد مثلا من خودم بیشتر فیزیک مدرن را دوست دارم که بیشتر مباحث نیمسال دوم در کتاب فیزیک سال چهارم است -در رشته تجربی تنها 2 الی3 گرایش است که نسبت به بقیه گرایش ها در آن از فیزیک بیشتر استفاده شده و اون کارشناسی تکنولوژی پرتو شناسی و پرتو درمانی و کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای است

SINA RAHBARI

منتظرم.

نگار

بهترین دوستم آینه است... وقتی من گریه میکنم...او نمی خندد...[ناراحت] سلام و خسته نباشید.میدونم بی ربط بود حرفم.همینجوری نوشتم. گاهی وقتا یه حرفایی یه جایی سر زبون آدم میاد که باید بگه. [شرمنده] حرف آخر اینکه: " یک اراده ی قوی بر همه چیز حتی بر زمان غلبه خواهد کرد" بدرود.

mansooreh

خوب بود

mansooreh

مرسی لطف داری

سینا

سلام. با این جمله موافقید؟ موفقیت یعنی این که برای خودت برنامه بریزی بعد نتونی اجراش کنی نا امید نشی دوباره سعی کنی اجراش کنی. یعنی پیوسته شکست بخوری ولی سریعا استارت بزنی. حتما یه سری به وبلاگ من بزنید نظر یادتون نره http://mortezapashayi.blogfa.com/ اگه خواستید آهنگ جاده ی یک طرفه رو هم دانلود کنید از این وبلاگ فوق العادست