روش صحیح مطالعه و منابع مرتبط با آن

روش صحیح مطالعه و منابع مرتبط با آن

حسین عبدالملکی

email:sepantaabdolmaleki@yahoo.com

 

در برنامه‌ریزی‌های هفتگی، کمیت و کیفیت مطالعه هستند که در نتیجه‌ی امتحان و آزمون تأثیر می‌گذارند. برنامه‌ریزی از پیش‌ تعیین‌شده به کمیت مطالعه کمک می‌کند، ولی می‌توان کیفیت مطالعه را با روش صحیح مطالعه کنترل کرد.

با آگاهی از روش صحیح مطالعه می‌توان کمبودهای منابع مطالعاتی را به‌درستی تشخیص داد و در انتخاب آن‌ها دقت لازم را به کار برد. علاوه بر این برای این‌که مطالعه، مفید و پربازده باشد، بهتر است روش‌های مطالعه را طبق اصول اولیه پیش برد؛ اصولی که در کانون بارها به اجرای مراحل آن تأکید شده است.

قدم اول: در برنامه‌ریزی‌های هفتگی، زمانی را برای مطالعه‌ی کتاب و جزوه در نظر بگیرید. این اولین مرحله از روش مطالعه است که بعد از حضور در کلاس درس صورت می‌گیرد. این مرحله ادراک نام دارد و اگر در مفاهیم مطالب درسی مشکلی وجود داشته باشد بدین معناست که در یادگیری مطلب مشکلی وجود داشته است. منابع کمک‌درسی که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد کتاب‌های آموزشی کانون (سبز) است. زمانی که دانش‌آموز موضوع درسی را متوجه نمی‌شود یعنی نیاز به آموزش بیش‌تر دارد که باید این مرحله از مطالعه را از سر بگیرد.

قدم دوم: پس از این‌که مطلب درسی را یاد گرفتید برای تثبیت آن نیاز به تمرینات مکرر تشریحی دارید. تمرینات تشریحی عمق مطلب را در ذهن جا می‌اندازد که پیش‌درآمد مناسبی برای حل سؤالات ترکیبی است. این مرحله، تثبیت نام دارد و برای انتخاب منابع مورد نیاز باید از تمرینات کتاب درسی و سؤالات کتاب پرتکرار استفاده کنید.

قدم سوم: پس از مطالعه و حل تمرینات تشریحی، نیاز به حل سؤالات تستی دارید؛ زیرا این کار موجب افزایش مهارت در حل سؤالات ترکیبی و سؤالاتی با طرح جدید خواهد شد. ذهن را باید خلاق کرد تا اگر سؤالی با شکل و شمایل جدید طرح شد بتوان به آن پاسخ داد. این مرحله، تسلط نام دارد و منابع مورد استفاده کتاب‌های آبی هستند.

قدم چهارم: حال که موضوع و مطلب درسی را مطالعه کردید، به تثبیت رسیدید و با حل سؤالات تستی به تسلط دست یافتید نیاز به ارزیابی دارید تا تشخیص دهید کمیت و کیفیت مطالعه به حد لازم صورت گرفته یا خیر تا در صورت نیاز تغییرات لازم را انجام دهید. ارزیابی با شرکت در آزمون‌های برنامه‌ای کانون به مرحله‌ی اجرا درمی‌آید. پس با مرحله‌ی چهارم از مطالعه با نام ارزیابی آشنا شدید.

قدم پنجم: مرحله‌ی پنجم جمع‌بندی نام دارد که مختص سال چهارم دبیرستان در ایام نزدیک به زمان کنکور است.

 

لینک مقاله در سایت رسمی    kanoon.ir

http://www.kanoon.ir/Article/79646

/ 3 نظر / 70 بازدید
احسان موحد

سلام. ارادت. وبلاگ بسیار خوبی دارید. تبریک عرض میکنم. همواره موفق،پرانرژی،سربلند باشید.

مهدیس جوون

سلام [تایید][چشمک] دقیقا همین حرفایی هست کهمشاوره مدرسه خودم گفته اما بدردم خورد ممنو اگه امکانش هست یک برنامه ریزی درسی برای کلاس هفتمی ها بنویسید ممنون میشم [گل][خرخون][خجالت]

مهدیس جوون

سلام [تایید][چشمک] دقیقا همین حرفایی هست که مشاوره مدرسه خودم گفته اما بدردم خورد ممنو ن اگه امکانش هست یک برنامه ریزی درسی برای کلاس هفتمی ها بنویسید ممنون میشم [گل][خرخون][خجالت]